Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Sarf Malzemeleri

Sarf Malzemesi, Makine-Teçhizat Üretimi: 

1. Yapılan çalışmalar

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığınca finanse edilen 2017 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Batman Valiliği tarafından desteklenen ve üniversitemizce yürütülen ''Kadınlarımız Üretiyor, Türkiye'miz Gelişiyor'' isimli projeyle (2017-72-0135) Merkez Kampüste sıvı sabun ve dezenfektan üretim ünitesi kurulmuştur. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında üniversitemizin sağladığı destekle sıvı sabun üretimine başlanmış ve dezenfektan üretimi için gerekli hazırlıklar yapılmıştır.

2. Planlanan Çalışmalar

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” kapsamında Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’na Batman Üniversitesi adına ‘‘Batman Üniversitesi El Dezenfektanı, Sıvı Sabun Üretimi ve Koruyucu Ekipman Yapımı’’ isimli projeyle (Başvuru Kodu: Gecici_TRC3/20/COVID/0009) başvurulmuştur. Üç aylık sürede tamamlanması planlanan projenin desteklenmesi durumunda, TRC3 bölgesinde yer alan Batman Üniversitesi’nde COVID-19 salgını ile mücadele etme ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak ihtiyaç duyulan temizlik/hijyen ürünleri (en az 20 ton kaliteli sıvı sabun ve 1 ton alkol bazlı el dezenfektanı) ve sağlık çalışanları için koruyucu ekipmanlar (en az 25.000 adet tek kullanımlık maske, 2000 adet tek kullanımlık tulum, 2000 adet tek kullanımlık önlük ve 2000 adet tek kullanımlık su geçirmez ayakkabı koruyucusu) üretilecektir. Ayrıca, proje kapsamında 3D yazıcıyla tıbbi müdahalelerde kullanılan bazı araç-gereçlerin (plastik yüz maske, tek kullanımlık laringoskop, tek kullanımlık ventilatör devresi ve koaksiyel solunum devresi vb.) ve TRC3 bölgesindeki sağlık kuruluşlarının ihtiyaç duydukları üretilebilir olan araç ve gereçlerin de üretiminin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.


İlgili Haberler

Üniversitemiz Günlük 1 Ton Sıvı Sabun Üretimine Başladı

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan koronavirüsten (kovid-19) korunmanın en kolay yolu olarak uzmanlar tarafından sıkça dile getirilen sabun ve su ile el yıkama tavsiyesi ile birlikte faaliyete alınan ünitede günlük 1 ton sıvı sabun üretilmeye başlandı.

Bir hafta önce faaliyete alınan ünitede şuana kadar yaklaşık 5 ton sıvı sabun üretildi.

Günlük sıvı sabun üretim kapasitesi 1 ton olan ünitede ihtiyaç halinde ham madde tedarik edilmesi halinde dezenfektan üretimi de gerçekleştirilecek.

Sıvı sabun ve dezenfektan üretim ünitesi sorumlusu Batman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Doktor Öğretim Üyesi Reşit Çakmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, ihtiyaç durumunda günlük sıvı sabun üretimini 2 tona çıkarabileceklerini söyledi.

Koronavirüse karşı ilk etapta üniversitenin tüm birimlerinde ihtiyaç duyulan sıvı sabun ihtiyacının karşılandığını vurgulayan Çakmak, ihtiyaç halinde ham maddenin tedarik edilmesi durumunda dezenfektan üretimine de başlayabileceklerini kaydetti.

Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu bünyesinde ünitenin kurulduğunu dile getiren Çakmak, şunları söyledi:

“Özellikle dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (kovid-19) karşı üniversitemizin ihtiyaç duyduğu sabunun üretilmesine yönelik olarak çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. İlk hedefimiz üniversitemizin sıvı sabun ihtiyacını karşılamakla beraber kamu kurumlarının ihtiyacı talebine karşı da sabun üretecek durumdayız. Burada günlük bir ton sabun üretme kapasitesine sahibiz.”

Günlük 2 ton dezenfektan üretilebilir

Ünitede ihtiyaç halinde günlük 2 ton dezenfektan da üretme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Çakmak, “İhtiyaç olması halinde günde en az iki ton dezenfektan üretme kapasitesine de sahibiz. Atölyeyi kurmamızın amacı özellikle yeni tip koronavirüs (kovid-19) ile el yıkamanın öneminin ortaya çıkmasıdır. Bu amaçla valiliğimiz ve rektörlüğümüz tarafından sağlanan destekle atölyemiz kurulmuştur. Şu anda 5 ton sıvı üretmiş durumdayız. Ürettiğimiz sabunlar şu anda üniversitenin bütün birimlerinde kullanılmaya başlamıştır.”