Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Planlamalar

COVID-19 DÖNEMİNDE YAPILAN VE PLANLANAN ÇALIŞMALAR

1. Uzaktan öğretim faaliyetleri: 

1.1. Planlanan Çalışmalar

SAĞLIK MUTFAĞI (EĞİTİM TABANLI ONLİNE SAĞLIK OKULU)

Genel Amaçlar: Covit-19 salgını ile mücadeleye katkı sağlayan ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projenin ana hedefi, üniversitemizin eğitim ve öğrenimine devam eden öğrencilerine yönelik görsel iletişim sistemine dayanan, karşılıklı senkron ve asenkron eğitim sistemi kurmaktır. Uzaktan Eğitim modellerinin öncelikli amacı, büyük bir kitlenin planlanan eğitimleri bulundukları yerden ve istedikleri zaman alabilmektedir. Ayrıca pandemi nedeniyle üniversite dışında kaldıkları süreçte öğrenimlerine devam edebilmeleri için e-öğrenme materyalleri tasarlamak ve valide etmek yoluyla öğrenme faaliyetinin kalitesini ve verimini artırmaktır.

Projenin Özel Amaçları 

 1. Salgın nedeniyle eğitim faaliyetlerin yürütülmesinde hâlihazırda yaşanan aksaklıklar ve önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek diğer sorunların giderilmesine yönelik çözümler sunacaktır. 
 2. Pandemi nedeniyle örgün eğitimin sekteye uğraması ve bu bağlamda, bölgenin kültürel öğrenme alışkanlıklarına uygun, yenilikçi, etkin ve verimli bir e-Öğrenme / Uzaktan eğitim platformu kurulacaktır.
 3. Üniversitemizin öğrencilerine değer yaratacak ve verimlilik sağlayacak e-öğrenme materyalleriyle; kariyer hedefleyen gençlerin mesleki ve kültürel gelişiminde, e-Öğrenme yöntemiyle büyük bir fırsat eşitliği sağlanacaktır. 
 4. Verimlilik kalite kriterleri gereği tüm çalışanlarımızın alması gereken "Zorunlu Eğitimlerin” çalışanlarımızın tamamına uzaktan eğitim ile verilmesi sağlanacaktır.
 5. Sağlık bölümlerinde öğrenim öğrencilerimiz ve alandaki mezunları, "Sürekli Eğitim Merkezi "desteğiyle "Sağlık" sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli mesleki becerileri kazanması için sürekli erişilebilir ücretsiz bir öğrenme ortamı oluşturulacaktır. 
 6. Kurulacak olan Uzaktan eğitim sistemiyle; kurslar, seminerler, workshoplar, online öğrenme portalları, chat ve tartışma gurupları, yazılım ve donanım, çeşitli insan kaynakları, standartlar, öğrenci gereksinimlerine uygun tasarım geliştirilecektir.

Üniversitemiz eğitim-öğretime devam eden mezun öğrencileri, aktif öğrencileri ve mevcut personeller. Üniversitede eğitim gören öğrencilere, mezunlara ve yakın çevresi ile beraber tüm personelimize pozitif katkı sağlayacaktır. Proje için öngörülen sonuçlar; Covit-19 salgını ve ileride olabilecek benzeri salgınlar neticesinde, eğitimin sekteye uğramasını engellemek amacıyla destekleyici yönde eğitim aksaklığının süspanse edilmesi adına kurulacak uzaktan eğitim platformu e-öğrenme sistemi sayesinde eğitim-öğretim devam edecektir. Covit-19 salgını dolayısıyla, sosyal mesafe ve sosyal izolasyon temel prensip sayılarak evde kalmak suretiyle e-öğrenme tekniği kullanılarak uzaktan eğitim kolaylıkla uygulanabilecektir. Ayrıca üniversitemiz öğrencilerine Covit-19 bilgilendirme ve salgınla başa çıkma eğitimlerin yanında Genel sağlık eğitimi, Stres.

Beklenen Sonuçlar

 • Yönetimi vb. programlar ile e-Öğrenme platformunda sürekli eğitim verilecektir.
 • Katılımcı, kendi kendine organize ve kendi isteği doğrultusunda öğrenmeyi öğrenecek,
 • Katılımcı, etkileşimli, duyarlı ve işbirlikçi yaşamayı öğrenecek,
 • Proje lansmanı, üniversitemiz web portalından ve cep telefonları üzerinden kısa mesajlarla 15.000 beş bin öğrencimize direkt ulaşılacak,
 • E-öğrenme platformu ile uzaktan ön lisans / lisans / yüksek lisans / doktora eğitimlerine ek olarak sertifikalı 8 saatlik salgınla,12 saatlik hijyen ve kişisel bakımla ilgili e-öğrenme eğitimi verilecektir. Düzenli katılımcılar için başarı kriteri %90 olarak belirlenen eğitim tamamlama yüzdesine göre, proje sonunda toplamda 12.000 öğrenciye eğitimi verilecek.
 • Üniversitede kurulacak modern uzaktan eğitim altyapısıyla, genel sağlık eğitimi niteliği gelişecektir. Öğrencilerin ve diğer yararlanıcıların portalda kayıtlı eğitimleri sürekli tekrar izleyebilme olanağı sayesinde öğrenme kalitesi de artacak.
 • Covid 19 nedeniyle hayatlarımızı imkanlarımız elverdiğince evlerimize taşıdığımız şu dönemde, öğrencilerin eğitimlerinin de online eğitim olarak anılan bir sistem üzerinden uzaktan eğitimle evlerden devam edeceği ve de 2019-2020 eğitim öğretim yılının bu şekilde sonlandırılacağı öngörülmektedir. Salgının devam edebileceği düşünülerek 2020- 2021 eğitim ve öğretim yılında Batman Üniversitesine eğitimlerinde de kullanabileceği E- Eğitim ve Öğrenim sistem altyapısı da kazanılacaktır. Diğer taraftan evde bolca vakit geçirmeye başlayan yetişkinler de mevcut online eğitim modüllerinden faydalanarak pek çok alanda bilgiye kolaylıkla erişme imkanından yararlanacak.

Diğer Planlamalar ve Etkinlikler

 1. Eğitim-Öğretim Faaliyetleri Uzaktan Yapılacak Şekilde Düzenlendi.
 2. Covid-19 Danışma Kurulu Toptantıları İle Kurumsal Mücadele Planlamaları Yapıldı.
 3. Toplumsal Bilinçlendirme Çalışmaları Kapsamında Sosyal Medya Yayınları İle Seminerler Düzenlendi. 
 4. Yönetim Kurulu ve Senato Toplantılarının Online Yapılması İçin Sistem Alt Yapıları Oluşturuldu.
 5. Öğrencilerin Öğretim Faaliyetlerinin Aksamaması İçin Tüm İdari ve Akademik Personelin Çalışmaları Koordine Edildi.
 6. Uzaktan Öğretimde Materyal Oluşturulması, Canlı Ders Yapılması ve Toplantıların Düzenlenmesi İçin Sistem Alt Yapısı Oluşturuldu ve Öğretim Planlamaları Yapıldı.

İLGİLİ HABERLER

Üniversitemizde Uzaktan Eğitim Başladı

Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK) tarafından koronavirüsle(Kovid-19) mücadele kapsamında başlatılan uzaktan eğitim kapsamında Üniversitemizde ilk ders başladı. Uzaktan eğitimle online olarak başlatılan ilk dersi Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş verdi.

Makine Mühendisliği Bölümünde “Isı transferi-2” dersini veren Rektörümüz Durmuş, ders esnasında online olarak öğrencilerinin de sorularını yanıtladı.Öğrencilerin eğitiminin yarıda kalmaması açısından uzaktan eğitimin önemli olduğunu belirten Rektörümüz Durmuş, şöyle dedi:

“Batman Üniversitesi olarak uzaktan eğitime hem canlı yayında hem de sistemimize yüklediğimiz derslerle tamamen hazırlığımızı yaptık. Öğrencilerimize duyuru yapmak istiyorum. YÖK’ün uzaktan eğitim programındaki ders müfredatlarımızı sisteme yükledik. YÖK kararıyla uzaktan eğitim yapılacak. Öğrencilerime seslenmek istiyorum, evde kalsınlar, evde hayat var. Büyüklerini, çevrelerini tehlikeye atmasınlar. Büyükleri için, memleketleri için, milletimiz için evde kalsınlar. Bugünler elbet geçecektir. Daha sonra normal örgün eğitimimize başlayacağız. Bugünler geride kalacaktır. Milletimizle inşallah çok az bir zaiyatla bugünleri atlatacağız.”

Öğrenciler Şifreleriyle Sisteme Girecek

Rektörümüz Durmuş, öğrencilerin kendi şifreleri ile sisteme girerek derse katılabileceklerini söyledi.

İlk dersi kendisinin verdiğini belirten Rektörümüz Durmuş, “Öğrencilerimiz internet üzerinden kendi şifreleriyle sisteme girecek. Bu şifreleriyle öğrencilerimizin sisteme girişlerini kaydedeceğiz. Canlı olarak da ders yapacağız. Öğrencilerimizin sorularını cevaplandıracağız, sorularını alacağız. Sınav sorularını da sunacağız. Ondan sonra da onlardan ödev olarak soruların yanıtlarını alacağız. Bu şekilde interaktif bir şekilde öğrencinin de internet üzerinden katılımı ile ders yapacağız. Vize sınavlarımızı internet üzerinden yapacağız. Genel sınavımızı da daha sonra yaz dönemine erteleyeceğiz inşallah aydınlık günler geldiğinde sağlıklı günler geldiğinde öğrencilerimizi sınava alacağız. Genel sınav için bu durum devam ederse ona ayrı bir çözüm YÖK’ün alacağı kararlar doğrultusunda bir çözüm bulacağız.” ifadelerini kullandı.